ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ

Για την έκδοση πιστοποιητικών διαγραφής οποιουδήποτε φοιτητή/τιας σε οποιοδήποτε έτος σπουδών θα πρέπει υποβάλλετε ηλεκτρονική αίτηση ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ  και να υποβάλλετε συνημμένα:

1. Υπεύθυνη δήλωση είτε μέσω της εφαρμογής gov.gr, είτε με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής σας από ΚΕΠ ή Αστυνομία, στην οποία να αναγράφεται ότι δεν έχετε εκκρεμότητα:
  • με τη Φοιτητική Λέσχη του Πανεπιστημίου Πατρών για σίτιση,
  • με τη Φοιτητική Εστία του Πανεπιστημίου Πατρών για στέγαση,
  • με τις Βιβλιοθήκες του Πανεπιστημίου Πατρών για βιβλία.
  1. Παράδοση φοιτητική του/της ταυτότητα στη Γραμματεία του Τμήματος, προκειμένου να προβούμε στην ακύρωσή της μέσα από την εφαρμογή της Ακαδημαϊκής Ταυτότητας.

Σε περίπτωση που εκδώσετε την ΥΔ μέσω gov.gr την προωθείτε στη Γραμματεία μας με email σας.

Σε περίπτωση που τη θεωρήσετε από ΚΕΠ ή την Αστυνομία θα χρειαστεί να μας αποστείλετε την πρωτότυπη ταχυδρομικώς.