Ο CapsuleT άνοιξε τις αιτήσεις του 5ου νεανικού διαγωνισμού “Idea Platform” και αναζητά έξυπνες ιδέες τεχνολογίας για τον τουρισμό!

Ο CapsuleT άνοιξε τις αιτήσεις του 5ου νεανικού διαγωνισμού “Idea Platform” και αναζητά έξυπνες ιδέες τεχνολογίας για τον τουρισμό!

Το Τμήμα Μεταφοράς Τεχνολογίας, Καινοτομίας & Επιχειρηματικότητας του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του Πανεπιστημίου Πατρών, θα ήθελε να σας ενημερώσει ότι η περίοδος αιτήσεων για τον 5ο νεανικό διαγωνισμό Idea Platform έχει ήδη ανοίξει και θα διαρκέσει έως τη Τρίτη, 26 Μαρτίου 2024.

Ο CapsuleT,  επιταχυντής νεοφυών επιχειρήσεων που αποτελεί πρωτοβουλία του Ξενοδοχειακού Επιμελητηρίου Ελλάδος, αναζητά νέους και νέες, οι οποίοι έχουν καινοτόμες ιδέες που μπορούν να λύσουν πρακτικά, πραγματικά, προβλήματα στον τουρισμό, μέσω της χρήσης τεχνολογίας, που αντιμετωπίζουν ξενοδόχοι, εταιρείες και οργανισμοί που δραστηριοποιούνται στον τουριστικό τομέα αλλά και χρήσιμες λύσεις που θα κάνουν τη ζωή του επισκέπτη/τουρίστα πιο εύκολη, καθώς και λύσεις που εστιάζουν στην βελτίωση και προάσπιση τουριστικών προορισμών (αειφορία/sustainability).

Ο επιταχυντής με γνώμονα την προώθηση της καινοτομίας και την αναβάθμιση του ελληνικού τουριστικού προϊόντος προσκαλεί τις ομάδες να διεκδικήσουν μια θέση στο διαγωνιστικό πρόγραμμα και – εφόσον επιλεγούν – να έχουν την ευκαιρία να εργαστούν εντατικά με τη βοήθεια ειδικών του κλάδου πάνω στην ιδέα τους.

Ποιοι μπορούν να συμμετάσχουν;

Το πρόγραμμα του Idea Platform απευθύνεται, δωρεάν, σε νέους/νέες φοιτητές/φοιτήτριες, αποφοίτους, μεταπτυχιακούς ή διδακτορικούς φοιτητές/φοιτήτριες των σχολών της χώρας, νέα άνεργα στελέχη, καθώς και νέες επιχειρήσεις σε πολύ πρώιμο στάδιο δραστηριοποίησης με τεχνολογικό και επιχειρηματικό υπόβαθρο.

Πιο συγκεκριμένα, οι επιλέξιμοι υποψήφιοι, προκειμένου να εξασφαλίσουν μία θέση στο πρόγραμμα που θα λάβει χώρα από τις 8 Απριλίου 2024 έως και τις 15 Μαΐου 2024, θα πρέπει να είναι:

– ομάδες (τουλάχιστον 2 άτομα) με μία καινοτόμα επιχειρηματική ιδέα για τον τουριστικό τομέα, η οποία προϋποθέτει τη χρήση τεχνολογίας για να εφαρμοστεί.

– τα μέλη των ομάδων πρέπει να είναι 18 έως 35 ετών, απόφοιτοι ή μεταπτυχιακοί φοιτητές σχολών σχετικών με τομείς, όπως οι Θετικές Επιστήμες, Μηχανική και Μηχανολογία, Πληροφορική, Διοίκηση Επιχειρήσεων, Οικονομικά, Τουριστικό Μάνατζμεντ και ούτω καθεξής.

– οι αιτούντες πρέπει να έχουν την ελληνική ιθαγένεια ή να είναι κάτοικοι Ελλάδας.

– οι υποψήφιες ομάδες δε θα πρέπει να έχουν λάβει οποιαδήποτε άλλη χρηματοδότηση, πλην μόνο ενός πρώτου γύρου χρηματοδότησης (που δεν υπερβαίνει τα 50.000 ευρώ)

– στην περίπτωση που έχουν προχωρήσει ήδη σε ίδρυση εταιρείας, το διάστημα ίδρυσης θα πρέπει να είναι μικρότερο από 6 μήνες από την ημερομηνία αίτησης συμμετοχής στο πρόγραμμα.

Χρονοδιάγραμμα Προγράμματος

• Περίοδος αιτήσεων: 26 Φεβρουαρίου 2024 έως 26 Μαρτίου 2024
  • Επιλογή ομάδων: σταδιακά έως τα τέλη Μαρτίου 2024
  • Προπαρασκευαστικό μέρος (μεταξύ 8/4 και 12/4): 4 ημέρες εντατικής προετοιμασίας και άντλησης γνώσεων μέσα από θεματικά εργαστήρια.
  • Διαγωνιστικό μέρος (μεταξύ 15/4 και 14/5): 8 ημέρες εντατικής υλοποίησης/εξέλιξης ιδέας μέσω εργαστηρίων και συναντήσεων καθοδήγησης (mentoring) από ειδικούς μέντορες τους κλάδου, που θα κορυφωθούν με την εκδήλωση Βράβευσης στις 14 Μαΐου 2024.

Υπογραμμίζεται ότι τo 5ο Idea Platform θα έχει συνολική διάρκεια 12 ημερών και θα πραγματοποιηθεί στο διάστημα μεταξύ 8 Απριλίου 2024 έως και 15 Μαΐου 2024, όπου θα λάβει χώρα και η Τελετή Λήξης & Απονομής Βραβείων. Το Idea Platform θα περιλαμβάνει δωρεάν εκπαιδευτικά σεμινάρια (workshops), ομιλίες και συμβουλευτική καθοδήγηση (υλοποίηση προγράμματος μεσημεριανές/απογευματινές ώρες).

Το 12ημερο διαγωνιστικό πρόγραμμα είναι γεμάτο από workshops, mentoring sessions και ομιλίες από ειδικούς του κλάδου, όπως αναγνωρισμένοι ιδρυτές νεοφυών επιχειρήσεων αλλά και στελέχη μεγάλων οργανισμών και εταιριών που δραστηριοποιούνται στον τουρισμό, έχοντας απώτερο σκοπό να καθοδηγήσουν τις νεοσύστατες ομάδες, να στηρίξουν την περαιτέρω ανάπτυξή της ιδέας τους αλλά και τη μετατροπή της σε μία νεοφυή επιχείρηση.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον 5ο νεανικό διαγωνισμό Idea Platform μπορείτε θα βρείτε εδώ.