27ος economia Φοιτητικός Διαγωνισμός

Για 27η συνεχόμενη χρονιά, ο Όμιλος economia και το περιοδικό Οικονομική Επιθεώρηση διοργανώνουν τον 27ο economia Φοιτητικό Διαγωνισμό, ένα διαγωνισμό-θεσμό για τους φοιτητές όλων των δημόσιων και ιδιωτικών ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα και το εξωτερικό!!!

Ο economia Φοιτητικός Διαγωνισμός έχει καταφέρει να αποτελεί μια διαχρονική πλατφόρμα εξέλιξης νέων ατόμων και έκφρασης ιδεών, προσαρμοζόμενος στις προκλήσεις της εποχής μας. Στόχοι μας είναι α) να κινητοποιήσουμε τους νέους να συνδέσουν την ακαδημαϊκή τους γνώση με επίκαιρα θέματα, β) να ενισχύσουμε τη δικτύωσή τους με κορυφαίες επιχειρήσεις διαφόρων κλάδων της οικονομίας και γ) να δώσουμε την ευκαιρία στους συμμετέχοντες να κερδίσουν σημαντικά βραβεία.

Θέμα: Νέα επιχειρηματική Ελλάδα: startups, καινοτομία, εξωστρέφεια

Επιτροπή Αξιολόγησης:

1. Ιωάννα – Σαπφώ Πεπελάση: Ομότιμη Kαθηγήτρια στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  2. Ιωάννης Καλογήρου: Ομότιμος Kαθηγητής Οικονομικών στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο
  3. Αρίστος Δοξιάδης: συνέταιρος στο Big Pi
  4. Κωνσταντίνος Στρουμπάκης: Διευθύνων Σύμβουλος της Αpifon

Ειδικός Σύμβουλος της Επιτροπής: Aντώνης Παπαγιαννίδης, Γενικός Διευθυντής του Ομίλου economia

Oι φοιτητές μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή συμπληρώνοντας τη ΦΟΡΜΑ ΕΓΓΡAΦΗΣ εδώ

Αφού διαβάσουν ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ τους Όρους Συμμετοχής εδώ

Η έκταση της εργασίας πρέπει να είναι έως 2,000 λέξεις, είτε ΑΤΟΜΙΚΗ είτε ΟΜΑΔΙΚΗ (έως 4 άτομα), είτε στα EΛΛΗΝΙΚΑ είτε στα ΑΓΓΛΙΚΑ, ενώ η καταληκτική ημερομηνία υποβολής των εργασιών είναι η 31η Mαρτίου 2021.

Πλούσια δώρα αναμένουν τους νικητές που θα ανακοινωθούν το Μάιο του 2021.