“Τα σχολεία πηγαίνουν πανεπιστήμιο”, 3 Μαρτίου – 10 Απριλίου 2020

Το Πανεπιστήμιο Πατρών την άνοιξη κάθε ακαδημαϊκού έτους διοργανώνει τη δραστηριότητα «Ημέρες γνωριμίας των Σχολείων της Περιφέρειας με το Πανεπιστήμιο Πατρών» με τον τίτλο:

«Τα Σχολεία πηγαίνουν Πανεπιστήμιο»

Πρωταρχικός μας στόχος είναι να δώσουμε την ευκαιρία στους μαθητές μας, να γνωρίσουν από κοντά το Πανεπιστήμιο και να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον τους για τη διεύρυνση των γνώσεών τους και την ευαισθητοποίησή τους στο χώρο της έρευνας. Ταυτόχρονα, στόχος αυτής της ενέργειας είναι η επαφή και η γνωστοποίηση του έργου και των δραστηριοτήτων του Ιδρύματός μας στο κοινωνικό σύνολο.

Με ιδιαίτερη χαρά λοιπόν, καλούμε τα Σχολεία της Περιφέρειάς μας να προγραμματίσουν τις επισκέψεις τους στις Ακαδημαϊκές μονάδες του Πανεπιστημίου Πατρών.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με το Τμήμα Διοικητικής Υποστήριξης Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων της  Δ/νσης Εκπαίδευσης και Έρευνας (στοιχεία επικοινωνίας: 2610 99 66 30 και 2610 96 90 46, e-mail: dee@upatras.gr).

Πρόγραμμα Δράσεων (pdf)