Μέτρα προστασίας κατά της διασποράς του κορωνοϊού SARS-CoV-2 στο Πανεπιστήμιο Πατρών

Στο πλαίσιο του περιορισμού της εξάπλωσης CoVID-19 στους χώρους εργασίας συστήνονται τα παρακάτω:

• Επιβάλλεται η σχολαστική τήρηση των οδηγιών ατομικής υγιεινής που έχουν κοινοποιηθεί σε προηγούμενες ενημερώσεις.
  • Συνιστάται, όπου είναι εφικτό, να αποφεύγεται ο συνωστισμός και η συνάθροιση πολλών εργαζομένων και οι συνεργασίες να πραγματοποιούνται με άλλο τρόπο (τηλεφωνική επικοινωνία, skype, e-mail κ.λπ.
  • Είναι προτιμότερο, όπου είναι εφικτό, να δίνεται η δυνατότητα διαφορετικών ωραρίων εργασίας, ώστε να αποφεύγεται η συνάθροιση των εργαζομένων.
  • Θα πρέπει να περιορίζεται η επαφή με κοινό και η εξυπηρέτηση να γίνεται  τηλεφωνικά ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
  • Όπου αυτό δεν είναι εφικτό, θα πρέπει να τηρείται με το κοινό η συνιστώμενη απόσταση των 2 μέτρων.
  • Οι καθαρίστριες οφείλουν να εφαρμόζουν τις σαφείς οδηγίες που τους έχουν δοθεί για επισταμένη καθαριότητα κοινόχρηστων χώρων και επιφανειών.

Τέλος

• Αν κάποιος εργαζόμενος εμφανίσει οποιοδήποτε σύμπτωμα ιογενούς λοίμωξης (π.χ πυρετό, βήχα, δύσπνοια, πονόλαιμο, καταρροή κ.α.) παραμένει σπίτι, δεν έρχεται στη δουλειά και επικοινωνεί  με τον ΕΟΔΥ (1135) για οδηγίες.

Η Ιατρός Εργασίας
Δήμητρα Τριανταφύλλου